Ako vybrať fritovací hrniec?

Hranolky, rezne, krokety alebo cibuľové krúžky. Obaľované a vyprážané jedlá, ktoré by sme si mali dopriať s mierou, ale napriek tomu sa po nich často môžeme umlátiť. Tie najlepšie a najchrumkavejšie pokrmy za vás rozhodne pripraví fritovací hrniec alebo fritéza. Zdravšie výsledky však dosiahnete s teplovzdušným hrncom.

Hranolky, rezne, krokety alebo cibuľové krúžky. Obaľované a vyprážané jedlá, ktoré by sme si mali dopriať s mierou, ale napriek tomu sa po nich často môžeme umlátiť. Tie najlepšie a najchrumkavejšie pokrmy za vás rozhodne pripraví fritovací hrniec alebo fritéza. Zdravšie výsledky však dosiahnete s teplovzdušným hrncom.

Doba čítania 7 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Typy fritovacích hrncov

Klasické olejové

Olejové fritézy sú založené na vyprážaní vo vysokom množstve oleja. Pokiaľ sa usilujete o čo najautentickejšiu chuť vyprážaného jedla ako z reštaurácie alebo fast foodu, je klasický friťák jasnou voľbou. Avšak kvôli skrytému vykurovaciemu telesu nie je celé zariadenie obvykle vhodné do umývačky – pripravte sa tak na čistenie vnútorných priestorov.

  • Vysmaží jedlo rýchlejšie a efektívnejšie ako panvica

  • Odnímateľné časti sú vhodné do umývačky riadu.

  • Nižšia cena ako ostatné kategórie

  • Ťažká údržba odnímateľných častí

  • Hotové jedlo môže byť príliš mastné a tučné

Teplovzdušné fritovacie hrnce

Sú určené všetkým, ktorí sa nechcú po zjedení vyprážaného jedla cítiť previnilo a hľadajú zdravší variant. Zariadenie upečie potraviny pomocou horúceho vzduchu, a to len so stopovým množstvom tuku alebo úplne bez neho. Pokrmy napriek tomu budú šťavnaté a chrumkavé. Mnohé hrnce sú tiež plne umývateľné v umývačke.

  • Diétnejšia alternatíva vyprážania v oleji

  • Oddeľovač potravín umožní smažiť viac jedál naraz

  • Jednoduchá údržba vďaka umývaniu v umývačke

  • Vyššia obstarávacia cena

  • Menej autentická chuť vyprážaných jedál

Teplovzdušné fritézy

Multifunkčné hrnce

Multifunkčné hrnce fungujú väčšinou na teplovzdušnej báze, avšak ponúkajú postranné programy varenia, ako sú dusenie, ohrievanie, pečenie alebo zapekanie. Sú tak všestranným kuchynským pomocníkom, s ktorým nahradíte aj iné spotrebiče vo vašej linke.

  • Viac programov varenia

  • Nízkotučné „vyprážanie“ horúcim vzduchom

  • Jednoduchšia údržba

  • Nedostatok oleja sa môže prejaviť na chuti

  • Vyššia cena

Gastro fritézy sú určené, ako prezradí názov, do akejkoľvek reštauračnej prevádzky. Smažia pomocou fritovacích košov ponorených vo väčšom objeme oleja, v ktorých sa mäso alebo zelenina pripraví presne podľa želania. Tie najväčšie fritézy pojmú až 32 l oleja.

Kľúčové parametre

Objem nádoby

Objem nádoby v značnej miere určuje, aké veľké množstvo potravín sa naraz zmestí dovnútra. Od toho sa odráža aj celková veľkosť hrnca. Rozhodnutie je na vašich pleciach, aký veľký objem uspokojí všetkých členov vašej domácnosti, aby ste nemuseli zbytočne smažiť opakovane.

Jednotlivcom, dvojiciam a menším rodinám by mohol vystačiť model s objemom menším ako 3 l. Obvyklým štandardom väčšiny fritéz je kapacita okolo 3 až 5 l. Pokiaľ je pre vás vyprážanie na dennom poriadku, siahnuť môžete aj po veľkokapacitných modeloch s objemom nad 5 l. Ide obvykle o multifunkčné zariadenie, ktoré nahradí aj rúru na pečenie.

Hmotnosť

Fritovací hrniec nie je obvykle práve vreckové zariadenie, ale skladnejšie modely môžete pokojne preniesť napríklad von na záhradu, na akciu k priateľom alebo previezť na chatu. Väčšie kusy už sú skôr pevnou súčasťou vašej kuchynskej linky, kde však zasýtia o to viac ľudí naraz. Váha domácich fritéz sa pohybuje od 2,5 do 7 kg. Na vás je tak iba rozhodnutie, či máte ambície ju raz za čas prenášať, alebo bude permanentne na jednom mieste.

Príkon

Pri výbere je tiež dobré zohľadniť jeho energetickú náročnosť. Príkonom zistíte, koľko energie zoberie prístroj za hodinu z elektrickej siete. Často vám ale napovie aj hodnotu výkonu, ak ho výrobca sám neuvádza.

Tie najskromnejšie fritovacie hrnce vyžadujú aj menej ako 1 500 W. U väčšiny modelov sa však príkon pohybuje v rozmedzí 1 500–2 100 W. S vyššími hodnotami sa stretnete pri multifunkčných a rozmernejších hrncoch, ktoré náročnosť kompenzujú väčšou kapacitou. Pokiaľ však príkon presiahne 2 100 W, jedná sa najčasje dôležitá hlavne rýchlosť vyprážania.

Aj vyprážanie falafelu je razom hračka

Najdôležitejšie funkcie

Každá fritéza má vlastnú paletu vedľajších funkcií, ktorými uľahčuje používanie, aby bolo každé vyprážanie úspechom:

  • Možnosť umývania v umývačke – niektoré fritézy je možné celé umiestniť do umývačky

  • Vyberateľnosť nádoby – na umývanie v umývačke, pokiaľ to nie je možné vykonať u celého hrnca

  • Časovač – začiatok a koniec fritovania čisto vo vašej kontrole

  • Regulácia teploty – nastavenie intenzity vyprážania podľa daného jedla

  • Multifunkčnosť – pečenie, gril, dusenie, varenie, ohrievanie a mnoho ďalšieho

  • Priehľadové okienko – kontrola priebehu vyprážania

  • Kontrolka výmeny oleja – až nastane čas na čerstvý olej, prístroj vám dá vedieť

  • Digitálny displej – LED alebo OLED dotykový displej na jednoduché ovládanie

  • Tepelná izolácia – niektoré fritovacie hrnce majú izolované telo od tepla, aby nedošlo k popáleniu

  • Pachový filter – odstráni zápach oleja pri smažení a ponechá len vôňu jedla

Aj fritéza môže lahodiť oku.

Najčastejšie otázky

Pokiaľ sa vám zdá, že olej zapácha alebo kazí chuť hotových potravín, je čas ho vymeniť. Niektoré fritézy vám nahlásia nutnú zmenu samy od seba. Pokiaľ však spozorujete, že jeho kvalita silne poklesla, dajte na seba a radšej ho vymeňte, kedykoľvek uznáte za vhodné. Ak vo fritéze vyprážate morské plody, ryby alebo iné aromatické potraviny, olej nasaje ich pach, ktorý sa potom prenesie aj na ďalšie jedlo. Taký olej vymeňte už po prvom smažení.

Klasické fritézy potrebujú na prácu veľké množstvo oleja, ktorý je možné pri dobrej starostlivosti používať opakovane, ale po každom použití ho musíte prefiltrovať, aby ste sa zbavili zvyškov jedla. Použitý olej uchovávajte na chladnom mieste.

Filtre tukov a pachov spríjemňujú používanie fritézy. Pachový filter sa postará o to, že po použití fritézy nebude celý byt cítiť vyprážaným jedlom. A pomocou olejového filtra ľahko zbavíte olej kúskov strúhanky a iných zvyškov.

Pachový filter vydrží približne 90 hodín prevádzky, potom je potrebné ho vymeniť za nový alebo vyprať, záleží na type filtra. Tukový filter je z jemnej netkanej látky a vkladá sa do fritovacej nádoby pod fritovací kôš. Okraje filtra musia vyčnievať cez okraj hrnca. Po fritovaní nechajte olej vychladnúť a opatrne filter vytiahnite. Olej pretečie späť do hrnca a všetky zvyšky zostanú vo filtri. Tukové filtre sú jednorazové, takže sa musia meniť pri každom použití.

Možnosti umývania v umývačke sa líšia podľa typu konštrukcie. Fritézy s ponorným ohrevom je možné okrem vykurovacieho telesa vložiť do umývačky celé. Pri modeloch so zabudovaným vykurovacím telesom môžete dať do umývačky len veko a fritovací kôš. To platí pre drvivú väčšinu olejových fritéz a tiež veľkú časť teplovzdušných. Než vložíte do umývačky akúkoľvek časť fritézy, vždy si prečítajte odporúčania výrobcu v manuáli. Niektoré fritovacie nádoby môžu mať povrch z teflónu, ktorý by sa mohol pri umývaní v umývačke poškodiť.

Pomôcť vám môže informácia, že vo fritovacom hrnci s objemom 1,5 l pripravíte zhruba 2 porcie hlavného chodu (600 g).